Už od první chvíle velkolepého ubrečeného zasnoubení či romantické žádosti o ruku typu „Neměli bychom do toho konečně praštit?“ (jojo, tyhle slova určitě nepatří vám, nevěsty) určitě přemýšlíte, a přemýšlíte v koupelně při ranní depilaci, přemýšlíte večer při žehlení (je to žehlení, a nebo už kremace?) a jistě také přemýšlíte při nákupu v supermarketu (a to je důvod, proč doma postupně vytahujete z tašky deset krabiček tamponů), kdy do toho teda slovy Vašeho vysněného borce „praštit“? Pokud by to teda bylo čistě na vás, a ne na okolnostech typu: „Babička ti vzkazuje, že v červnu to nepřipadá v úvahu, protože ten měsíc se vdává tvoje sestřenice, a nebylo by to k ní fér“ anebo, že rodiče mají v červenci naplánovanou třítýdenní plavbu po Středozemním moři a nemůžou to zrušit jen kvůli tomu, že jste se dle jejich slov „konečně rozhoupali“, byl by to jeden z těch krásných, slunných letních dní.

Tohle je ten více obvyklý scénář, kdy zasnoubení a svatba předchází rození potomstva a příbuzným je vlastně úplně jedno kdy, kde a s kolika holubicemi se vezmete. Nastíním tedy jinou, méně obvyklou variantu probíhajících zásnub. V září, v pondělí ráno na záchodě nečekaně zjistíte, že jste v tom. Ač je prcek chtěný, není rozhodně plánovaný (a ještě dlouho být sakra neměl!). Co teď? Na jednu stranu nechcete přivést první ho potomka do formálně neúplné rodiny a na stranu druhou jste si přeci váš velký den naplánovala na letní slunný červnový den (navzdory babičce a svatbě sestřenice, kterou jste neviděla nejméně deset let). Partner, ten romantik s duší K. H. Máchy to naštěstí rozhodne za Vás: „Vezmeme se v zimě“.

A na mně je teď, abych zde vyjmenovala, vypsala a vyplodila všechny výhody, které s sebou může zimní svatba přinést. Zaprvé je to dooost originální a vy přeci chcete, aby vaše svatba byla něčím výjimečná a neobyčejná (a musí být hlavně lepší než ta sestřenice, to je přeci jasné!), tak proč ne ročním obdobím. Termíny na matrice také nebudou toliko rozebrané, jak to bývá v hlavní sezóně, pokud si tedy nezvolíte datum, kdy matrikářky a většina oddávajících mají přesně na tohle jediné sobotní datum půl roku dopředu naplánovaného něco důležitého na radnici, a že prý bude jednodušší vzít se tam, aby se nemuseli trmácet v zimě a ve sněhu do nějakého vzdáleného penzionu (na vašem přání, kde mít obřad, přeci nesejde). To už ale maluji čerta na zeď.  S hotely a penziony, které si na letní měsíce musíte zamluvit opravdu s předstihem, to bude jednodušší. Navíc mimo sezónu budou nadšení, že mají takový kšeft a určitě vám poskytnou i nějakou mimosezónní slevu (nebojte se o ni říct, jak pravil klasik – nezkusíš, nevíš). Úplně stejná písnička to bude i s oblíbenou kapelou, harfistkou, cukrářkou, kuchařem, květinářkou (i když výběr květů bude trochu omezen), fotografem, řidičem limuzíny, kadeřnicí, vizážistkou a paní, která bude vypouštět ty holubice, tudíž odpadá velké množství stresu s vymýšlením náhradních variant.

Teď mi můžete zase namítnout, že máte už od adolescentních let vysněné šaty jako pro Popelku (nebo jinou princeznu, vílu či nadpřirozenou bytost s křídly), ale s rostoucím břichem a odhalenými zády na ně v zimě můžete rovnou zapomenout. Vysněné šaty mít můžete, existuje mraky svatebních salónů, které se zaměřují na těhotenské šaty, šaty pro baculky a šaty XXXL (vás se samozřejmě týkají jen ty těhotenské, nic vám nepředhazuji) a zimní doplňky jako rukavice, kožíšky, kabátky, sněhule a beranice. Budete opět něčím výjimečná a zároveň si připadat jako Elsa z Ledového království. Ženichovi také zajisté ulevíte nižšími, nulovými  až mínusovými teplotami. Zajisté si vezme radši teplejší kabát a třeba tu beranici, než aby se ve vedrech potil v košili, vestě, saku a klobouku (samozřejmě váš nápad mít za ženicha štramáka z 30. let).

Když si navíc vzpomenete na krásnou svatbu Pheobe Buffay a Mika Hannigana ze seriálu Přátelé, nemůže být přeci nic víc romantického, poetického a kouzelného než bílý sníh, průzračné rampouchy, krajina zasypaná závějemi a bezdomovkyně Marjory hrající na bubny a bojující za práva pro Tibet.