Svatební Fotograf – otázky, na které jste hledali odpovědi

Svatební Fotograf – otázky, na které jste hledali odpovědi

Nedílnou součástí svatby vždycky byl a bude svatební fotograf. Svatební fotografie spolu se vzpomínkami vytváří krásnou památku na jeden z nejdůležitějších dnů v životě. I proto bychom na svatebním fotografovi neměli šetřit, a vybírat někoho opravdu zkušeného a s dostatečným předstihem. Velký důraz dávejte i na to, jak Vám fotograf sedne lidsky, přece jen spolu strávíte převážnou část svatebního dne a měli byste kolem sebe mít lidi, se kterými se cítíte příjemně.

A abychom Vám vybírání co nejvíce usnadnili a zároveň poskytli i cenné rady a odpovědi na Vaše otázky, připravili jsme pro Vás reportáž od fotografa Daniela Dančevského na téma Svatební focení:

Kolik měsíců před svatbou bych měla začít vybírat svatebního fotografa?

Optimální je vybírat svatebního fotografa tak rok dopředu. Opravdu dobrý a zkušený fotograf mívá obsazené termíny i rok před svatební sezónou. V polovině sezóny jsou právě ti dobří většinou už obsazení.

Mohu mu říct své konkrétní požadavky na fotky, nebo se musím přizpůsobit stylu jeho focení?

S fotografem si člověk vybírá i jeho určitý styl práce, jeho pohled na věc. Snoubenci by se neměli snažit jeho styl měnit, ale spíše by měli vybírat podle toho, jak jim sedne jeho práce.

A když novomanželé nejsou vůbec fotogeničtí a focení je pro ně spíš za trest, i tak ale chtějí mít krásnou památku. Co byste jim doporučoval?

Podle mého názoru je jedno, zda jsou lidé fotogeničtí, či nikoliv. Důležitá je přirozenost. Snažím se je vést k tomu, aby se uvolnili. Focení by mělo být o vztahu mezi nimi.  Nenutím je do nepřirozených póz, ale snažím se navodit uvolněnou atmosféru a dát prostor jejich přirozenosti. 

Z hlediska focení a úpravy fotek, kloníte se spíš k vnitřním či venkovním svatbám?

Ať už se  svatba koná v létě či v zimě, venkovní focení mám raději.

V kolik hodin je pro focení optimální mít svatební obřad?

V letních měsících je to ideální třeba ve dvě hodiny odpoledne, kdy není přímé sluníčko a je lepší světlo pro focení. Pro mě jako pro fotografa je méně vhodná varianta mít obřad třeba v poledne.

Jaké měsíce v roce jsou nejideálnější pro venkovní svatební focení?

Pro snoubence jsou určitě příjemnější teplé měsíce v roce. Pro fotografa je to spíše jaro a podzim, kdy je zajímavější světlo a západ slunce přichází dřív.

Když už jsme u focení při západu slunce, které je u novomanželů velice oblíbené, skýtá i toto nějaká úskalí?

Při západu slunce jsou fotky samozřejmě hezké, možná nejhezčí, ale hrozí, že novomanželé už nejsou úplně fresh nebo že to ženich přežene s alkoholem ještě před focením.

Někteří snoubenci chtějí přirozené a nijak neupravené fotky, je i tohle možné nebo malé úpravy jsou vždy potřeba?

Fotografie se musí upravovat vždycky, ať už zesvětlit, ztmavit, doostřovat. Každý fotograf má svůj styl. Někdo fotky upravuje více (barvy, použití filtrů), někdo spíše méně a podle toho by si snoubenci měli také fotografa vybírat.

Máme malé děti, můžeme svatební focení přizpůsobit jejich dennímu režimu?

Já většinou párové focení rozděluji na dvě části. První část může být odpoledne, kdy jsou děti ještě v pohodě a mohou se fotit s rodiči. Druhá část obvykle probíhá v podvečer, kdy je i lepší světlo na focení a děti může pohlídat někdo z hostů.

Chtěla bych mít na svatbě ještě druhého fotografa, je to problém?

Osobně se tímto požadavkem moc nesetkávám, snoubenci spíše naopak žádají svatebčany, aby na svatbě nefotili a nepřekáželi oficiálnímu fotografovi, což vítám. A pokud je na svatbě i druhý fotograf, třeba amatér, snažím se s ním určitě domluvit, aby fotil spíše věci, co nefotím já. Ve chvíli, kdy já třeba fotím navlékání prstýnků, může třeba fotit reakce svatebčanů. Pak to jako celek  může být přínosem.

Potřebuje mít fotograf nějaké zázemí (svůj koutek) na svatbě?

Já osobně zázemí nepotřebuji, stačí mi jen místo, kde si odložím brašnu s foťáky. Dejte spíše fotografovi dobře najíst a napít a on kvalitně odvede svoji práci :).

Co míváte většinou na svatbě na sobě?

Klasika, kalhoty a košili.

A co venkovní focení za deštivého počasí, dá se to zvládnout?

V telefonu mám několik aplikací na předpovědi počasí a i v deštivém dni se snažím najít aspoň chvilku, kdy je možnost vyběhnout aspoň na krátké focení. Také je vždy lepší mít flexibilnější program, aby se focení mohlo přesunout na čas, kdy zrovna neprší, ale samozřejmě i focení za deště s deštníky je možné, už jsem takových svateb fotil mnoho.

Líčení nevěsty je pro svatební focení také velmi důležité, platí zde čím méně tím lépe nebo je lepší pro fotky spíše výraznější líčení od profesionální vizážistky?

Vizážistka je pro fotografa určitě jeden z nejdůležitějších spolupracovníků, protože ovlivňuje i výsledek jeho práce. Je důležité, aby nejen odvedla dobře svoji práci, ale aby byla s fotografem na jedné vlně a aby se spolu dokázali dohodnout. Kvalit makeupu určitě ovlivňuje výsledné fotky. Není třeba se bát ani trochu výraznějšího líčení. Moc ani nedoporučuji, aby se nevěsta líčila sama, či ji líčily kamarádky. Kvalitní práce profesionální vizážistky  určitě vydrží déle, což oceníte právě třeba při večerním focení.

Kolik minut bychom si měli v harmonogramu vyčlenit na párové focení novomanželů?

Určitě není dobré mít dlouhé párové focení, kdy na novomanžele ostatní dlouho čekají a zábava může váznout. Právě proto rozděluji párové focení na dvě části. První část trvá třeba jen  20 minut a druhá v ten podvečer třeba 40 minut, ale určitě ne déle než hodinu.

Skupinové focení si fotograf zkoordinuje sám nebo je dobré mít seznam skupinek, aby to lépe odsýpalo?

Je určitě dobré mít koordinátorku, která pomůže s organizací lidí a fotograf „jen fotí“. Hodí se určitě i seznam skupinek, aby to, jak říkáte, lépe odsýpalo.

A ještě otázky konkrétně pro Vás:

Jak dlouho trvá zpracování svatebních fotek a kdy je novomanželé dostanou?

Každý fotograf má jinou dobu dodání. Také záleží, jestli je to na začátku, nebo na konci svatební sezóny. Já podle množství práce fotky odevzdávám cca do měsíce.

Na kolik hodin vyjde Vaše celodenní svatební focení?

Moje celodenní focení je 12 hodin. Dle mého je to ideální doba, kdy se stihne vše od ranních příprav až třeba po večerní focení s prskavkami.

Je možnost si u Vás zapůjčit Instax do fotokoutku?

Ano, Instax  snoubencům rád zapůjčím.

Kam všude můžete na focení dojet?

Nemám problém na svatbu dojet kamkoliv.

Fotíte jenom svatby nebo třeba i rodinné fotografie apod.?

Fotím i rodinné fotky. Ůplně nejradši mám, když se klienti vrací a můžu jim fotit i další důležité okamžiky v jejich životě. Stane se ze mě jejich rodinný fotograf.

Jak dlouho se focení obecně a focení svateb věnujete?

Svatby fotím cca 15 let a obecně se focení věnuji víc než 20 let 

Jak se stavíte k přítomnosti svatebních koordinátorek na svatbách? Mohou Vám být užitečné i při focení?

Svatební koordinátorky určitě doporučuji. Všechno zařizování, se kterým většinou pomáhají kamarádky, může nevěsta svěřit někomu, kdo s tím má zkušenosti a má v záloze různé dodavatele.  Nejhorším scénářem je nevyspalá a vystresovaná nevěsta, která na svatbě řeší věci, které mohou zařizovat koordinátorky a vlastně si tu svatbu ani neužije.

Danovi moc děkujeme za odpovědi a Vy si ho neváhejte zarezervovat i na Vaši svatbu již nyní. Portfolio Danových fotek i s kontakty můžete shlédnout na www.facefoto.cz nebo na Facebooku @facefoto.cz.

Otevřít chat
1
💬 Můžeme Vám nějak pomoci?
Svatby v Jizerkách
Dobrý den 👋
Můžeme pro vás něco udělat?